Altıeylül Turizm Balıkesir – Avcıoğlu Seyahat AcentasıAltıeylül Turizm Balıkesir – Avcıoğlu Seyahat Acentası

Kaydolarak, 6eylulturizm'in Hizmet Şartları, Gizlilik Politikası, Misafir Geri Ödeme Politikası ve Ev Sahibi Garanti Koşulları'nı kabul ediyorum

Zaten bir üye misiniz?

Altıeylül Turizm Balıkesir – Avcıoğlu Seyahat AcentasıAltıeylül Turizm Balıkesir – Avcıoğlu Seyahat Acentası

Hesabınız yok mu?

ŞEB-İ ARUS – KONYA

KONYA-ŞEB-İ ARUS

ŞEB-İ ARUS TÖRENİ, MEVLANA TÜRBESİ, KELEBEKLER VADİSİ, SİLLE, NASRETTİN HOCA MÜZESİ

15- 16 ARALIK 2018

2 GÜN 1 GECE

14 Aralık Saat :23.00 Kurt Dereli Spor Salonu önünden hareket.

 

1.GÜN

MEVLANA MÜZESİ-KARATAY MEDRESESİ- ÇİFTE MİNARE – SİLLE VE ŞEB-İ ARUZ TÖRENİ

Selçuklu döneminde sarayın gül bahçesi, günümüzde ise “Gel, Gel, ne olursan ol, gel” sözü ile tüm Dünya’ya nam salmış olan Hz. Mevlana Müzesi ile gezimize dervişane kapısından girerek başlıyoruz. Müzemizin içinde yer alan Derviş Hücreleri, Matbah ve Hürrem Pasa Türbesi, Üçler Mezarlığı’na açılan Hâmûsân (Susmuslar) Kapısı, Sinan Pasa, Fatma Hatun ve Hasan Pasa Türbeleri, Semahane ve Mescit Bölümleri ile Mevlâna ve Aile Fertlerinin mezarlarının da içerisinde bulunduğu ana binayı geziyoruz. Avluya çıktığımızda ise Yavuz Sultan Selim’in 1512 yılında yaptırdığı üzeri kapalı şadırvan ile “Seb-i Arûs” havuzu ve avlunun kuzey yönünde yer alan Selsebil adı verilen çeşme ile gezimizi tamamlıyoruz.. Ardından Hz. Mevlana’nın “duydum ki bizi bırakmaya azmediyorsun, etme “ diye seslendiği ve ruhunun aynası olarak adlandırdığı Şems- i Tebrizi Türbesi’ni ziyaret ediyoruz. Gezilerimizin ardından biraz dinlenmek adına Alâeddin Tepesi’nde kısa bir mola veriyoruz. Molamızın ardından Alâeddin Tepesi’nde bulunan Alâeddin Camisi’ni geziyoruz. Sultan II. İzzeddin Keykavus Devrinde, Emir Celaleddin Karatay tarafından, 649 yılında inşa edilen Karatay Medresesi bir diğer gezi noktamız olacak. Bu muhteşem eser 1955’den beri Karatay Çini Eserleri Müzesi olarak kullanılmaktadır. Vezir Sahip Ata Fahrettin Ali tarafından, hadis ilmi öğretilmek üzere 663’de yaptırılan İnce Minareli Medrese’yi gezdikten sonra vereceğimiz çay-kahve molamızın ardından Konya’nın 8 km kuzey batısında yer alan, Selçuklu ve Osmanlı döneminde İpek ve Baharat yolları üzerinde olması nedeniyle önemli bir yer olan Sille’ye hareket ediyoruz. Konya’da yaşayan Mevlevi Dervişlerince sürekli ziyaret edilmiş bu güzel kasabamızda, beldenin tarihi kilisesini gezip, tarihi sokaklarda yürüyüş yapacağız. Bu yürüyüş esnasında kendinizi tarihin birer sayfası gibi hissedeceksiniz. Sonrasında  gezilerimizin ardından otelimize ulaşıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde. Yemek sonrasında Sema Törenlerini izlemek üzere törenlerin gerçekleştirildiği salona hareket ediyoruz. Geçireceğimiz muhteşem dakikalar ve bulacağımız tasavvufi huzurun ardından otelimize dönüyoruz.

2.GÜN

KELEBEKLER VADİSİ-AKŞEHİR – NASREDDİN HOCA TÜRBESİ

Otelde alacağımız açık büfe kahvaltımızdan sonra, Avrupa’nın en büyük tropikal kelebek bahçesi ünvanında sahibi Kelebekler Vadisine hareket ediyoruz. 15 ten fazla tür ve 1000’in üzerinde kelebeğin rahat bir şekilde uçması için tasarlanmış olan Kelebekler Vadisi gezimizi tamamlıyoruz.Ardından Akşehir’e hareket ediyoruz. . Hazır cevaplılığı ile ünlü ve birçoğumuzun hikâyelerini dinleyerek büyüdüğümüz Nasrettin Hoca’nın Türbesiniziyaret ettikten sonra Hocanın fıkralarını yansıtan heykellerin ve figürlerin bulunduğu Gülmece Parkındakısa bir yürüyüş yapıyoruz.Tarihi bir Akşehir evi de olan Nasreddin Hoca Etnoğrafya Müzesini gezip Balıkesir’e doğru yola çıkıyoruz.

ÜCRETE DAHİL OLANLAR :

  • 1 GECE KONAKLAMA ( AKŞAM YEMEĞİ VE SABAH KAHVALTISI DAHİL)
  • ŞEB-İ ARUS GİRİŞİ
  • REHBERLİK HİZMETİ
  • SEYAHAT SİGORTASI

ÜCRETE DAHİL OLMAYANLAR :

  • MÜZE VE ÖREN YERİ GİRİŞ ÜCRETLERİ
  • EKSTRA HER TÜRLÜ YİYECEK VE İÇECEK

 

 

Yorumlar
Turumuzu Paylaşınız