Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad min

BURHANİYE HAKKINDA

Burhaniye uygarlıklar beşiği Anadolu’nun kuzey Ege kıyısında antik kent Adramyttion’la (Ören) tarih sahnesinde yerini aldı. Daha sonra bu topraklarda egemenlik kuran Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlılarla varlığını sürdürdü. Kurtuluş Savaşımızda Kuvvai Milliye’nin bölgemizdeki karargahı olarak, yakın tarihimizin şanlı sayfalarına onurla adını yazdırdı.  Bugünün Burhaniye’si zeytin ağaçlarının mavi Ege ile kucaklaştığı bir barış ve esenlik kentidir.

Burhaniye doğa, tarih ve insan kaynaklarının zenginliği, dostluk ve hümanizması ile gerçekten yaşanmaya değerdir. Bu kente bulunduğunuz sürece ona olan ilginiz mutlaka artacak ve ilgi duydukça yeni değerler keşfedeceksiniz.

4000 yıldır bir uygarlık maratonu sürdüren bu güzel yurt köşesinden, sevgilerimizle birlikte size yürek dolusu merhaba diyoruz.

ADRAMYTTEİON: Burhaniye’nin ünlü turistik mahallesi Ören’in antik çağdaki adıdır. Bu ad Lidya Kralı ünlü KRAZÜS’ün kardeşi ADRAMYS’den kaynaklanır.

Adramyttion Lidyalılardan sonra Perslerin, Makedonların daha sonrada Romalıların egemenliğine girdi. Bu dönemde imparatorluğun adalet örgütünün merkezi oldu. Romanın bölünmesinden sonra Bizans sınırları içerisinde kalan kent yaklaşık 200 yüzyıl bu egemenlik altında kaldı. MS 718 yılında İstanbul’u kuşatan İslam ordularınca ele geçirildi. 1076 da Anadolu Selçuklularının egemenliğine giren kent daha sonra Haclı seferleri sırasında Haçlı orduları tarafından ele geçirilip yağmalandı. Adramyttion çok değerli ve eski bir tarihe sahiptir. Assos, Sardes,  Pergamon ve Ephesus ile birlikte o çağların en önemli kentlerindendir.  Antik Adramyttion kenti kalıntılarının bulunduğu Ören’ de bu yılın temmuz ayında yasal onay ve izni alındıktan sonra arkeolojik kazılara başlanılacaktır.  Bu kazılarda çok değerli tarihi eserlerin gün ışığına çıkması beklenmektedir.

ANAHOR (PİDASUS) : Burhaniye ve körfez bölgesinin bilinen ilk insan yerleşimidir. Bu günkü İskele mahallesinde, MÖ 1443 yılında MYSİA halkı tarafından kurulmuş ve antik çağda ADRAMYTTİON’ a bağlı olarak varlığını sürdürmüştür.

BELEDİYE: 1867 yılında kurulan Burhaniye Belediyesi, 147 yıllık geçmişi ile Türkiye’nin en köklü belediyelerinden birisidir. Bu sürede Belediye Başkanı Necdet UYSAL ile birlikte 26 seçilmiş başkan görev almıştır. Kurumun karar organı niteliğindeki Belediye Meclisi 25 üyeden oluşmaktadır.

BURHANİYE: İlçemizin bu günkü adıdır.19. yüzyıl Osmanlı padişahı Abdülhamit’in oğlu, şehzade Burhanettin’den dolayı bu adı almıştır. 15. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar ise bu günkü Kızıklı köyü yolundaki Roma dönemi su kemeri nedeniyle Kemer adı ile anılmıştır. Bu ad hala yaşlı Burhaniyeliler ve köylülerce kullanılır.

CAMİLER: Burhaniye’de tarihi önem ve değer taşıyan yapılardır. Tarih sıralamasına göre şunlardır; Mehmedemin Ağa Camii (Memiş) – 1743, Hanay Camii-1750, Hasanağa Cami-1756, Hacıahmet Camii-1798, Koca Camii- 1890

im veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Yorumlar